Poznaj historię kobiet Powstania Warszawskiego

kobiety powstania warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w XX w. Ludność Stolicy która była tłamszona przez narodowo- socjalistycznego okupanta przez pięć lat okupacji postanowiła chwycić za broń z myślą, że lepiej jest umierać z bronią w ręku niż żyć upodlonym na kolanach. Wśród Powstańców Warszawskich znalazło się również grono wspaniałych kobiet, które walczyły o Warszawę oraz o Polskę ramię w ramię z mężczyznami.

Bohaterki Powstania Warszawskiego – kobiety które zmieniły historię

Każda kobieta która brała udział w Powstaniu Warszawskim zasługuje na szczególną uwagę oraz szacunek, jednak wśród tych kobiet należy wymienić parę z nich które zapisały się w szczególny sposób. Pierwszą z nich jest kurierka KG Armii Krajowej, generał Elżbieta Zawacka 'Zo'. Właśnie ona jako jedyna z 15 kandydatek przeszła pomyślnie trening i służyła jako cichociemna. W trakcie Powstania Warszawskiego, Zawacka służyła w dowództwie Wojskowej Służby Kobiet. Inną zasłużoną jest Krystyna Krahelska, która napisała tekst pieśni zagrzewającej do walki o Stolicę 'Hej! Chłopcy, bagnet na broń'. Nie można zapominać też o Wandzie Traczyk- Stawskiej, która po zakończeniu II Wojny Światowej walczyła o pamięć o Powstaniu Warszawskim i czynnie brała udział w renowacji mogił powstańczych.

Kobiety walczące o wolność w Powstaniu Warszawskim

Kobiety walczyły w Powstaniu Warszawskim, głównie były łączniczkami oraz sanitariuszkami. Co ciekawe, pomimo negatywnej roli w historii powojennej Polski jaką odegrał Bolesław Bierut, córka tego komunistycznego aparatczyka Krystyna Bierut- Maminajszwili brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim w charakterze łączniczki oraz sanitariuszki, podczas sierpniowych walk o Warszawę została bardzo ciężko ranna, przez pewien czas przebywała w szpitalu powstańczym. Na przykładzie K. Bierut można najlepiej dostrzec, że o Stolicę walczyły kobiety o różnym, niezwykle odmiennym bagażu doświadczeń, gdyż celem było oswobodzenie Warszawy.

Życie kobiet w okupowanej Warszawie

Polki które przebywały w Warszawie w trakcie okupacji bardzo często miały jeszcze gorzej od mężczyzn. Polki poza tym, że musiały zmagać się z tymi samymi niedogodnościami co mężczyźni oraz były ofiarami łapanek ulicznych, bardzo często również były poddawane gwałtom ze strony żołnierzy niemieckich, były zmuszane do prostytucji. Historia kobiet Powstania Warszawskiego jest warta zgłębienia, zaś niezwykłą okazją by poznać ich losy, również koleje życia po zakończeniu II Wojny Światowej jest cykl Powstańczych Wspomnień, organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.