Pojęcie współczesnej kobiecości jest pojęciem szerokim, obejmującym różne ideologie i modele. Należy zauważyć, że modele te nie wykluczają się wzajemnie, ale raczej istnieją jako spektrum.
W latach dwudziestych ruch sufrażystek był u szczytu. Kobiety walczyły o swoje prawa i otrzymywały wsparcie z całego świata. Nowa kobieta narodziła się z tego ruchu; była inteligentna, wykształcona i niezależna. Ludzie byli sceptycznie nastawieni do tego, czy te kobiety mogą odnieść sukces w swojej karierze i życiu. Nikt nie wierzył, że kobieta może być dobrą żoną lub matką, a jednocześnie odnosić sukcesy w swojej karierze. W rzeczywistości nowa kobieta okazała się doskonałą żoną i matką, ponieważ nie musiała wybierać między karierą a rodziną. Mogła to zrobić z łatwością, ponieważ miała wsparcie męża, który wierzył w nią tak samo, jak wierzyła w siebie.
Ruch Wyzwolenia Kobiet był ruchem, który rozpoczął się w latach sześćdziesiątych i trwał przez całe lata siedemdziesiąte. Ruch składał się z kobiet, które były niezadowolone z ich leczenia i chciały być traktowane na równi z mężczyznami.
Ruch Wyzwolenia Kobiet powstał w latach 60. XX wieku. Był to ruch, który powstał w wyniku niezadowolenia kobiet z ich leczenia i chęci traktowania ich na równi z mężczyznami. Ruch Wyzwolenia Kobiet miał cztery cele:
Postfeminizm to idea, że feminizm osiągnął swoje cele i że żyjemy w społeczeństwie postfeministycznym. To odpowiedź na sprzeciw wobec feminizmu. Postfeminizm był także postrzegany jako odpowiedź na sprzeciw wobec feminizmu, który był postrzegany jako zbyt radykalny i antymęski. Postfeministki uważają, że mężczyźni i kobiety powinni być równi i mieć równe prawa, ale nie wierzą w walkę w szczególności o prawa kobiet. Uważają to za niepotrzebne, ponieważ uważają, że mężczyźni również powinni mieć te prawa.
Kiedy mówimy o feminizmie, ważne jest rozróżnienie między różnymi falami feminizmu. Pierwsza fala miała miejsce w XIX i na początku XX wieku i była kierowana głównie przez białe kobiety z klasy średniej, które chciały mieć takie same możliwości jak mężczyźni. Druga fala miała miejsce w latach 60. i 70., kiedy feministki zaczęły mówić o różnych kwestiach, takich jak prawa reprodukcyjne, równość w miejscu pracy i przemoc domowa. Ta fala obejmowała również bardziej zróżnicowane głosy, w tym czarne kobiety i lesbijki. Trzecia fala miała miejsce w latach 90. i 2000., kiedy feministki zaczęły skupiać się na takich rzeczach jak teoria queer, poststrukturalizm, tożsamość płciowa i intersekcjonalność.
Ruch MeToo to jeden z najnowszych ruchów feministycznych, który ma miejsce na Zachodzie w ciągu ostatnich kilku lat. To jest kampania, która podkreśla potrzebę ujawnienia przez kobiety swoich doświadczeń związanych z molestowaniem seksualnym i napaścią oraz podkreśla to zachowanie jako wszechobecne zagrożenie dla kobiet. Ruch MeToo odniósł sukces w skłonieniu ofiar do zabrania głosu i uznania ich doświadczeń.
Przyszłość będzie bardziej przyjazna i różnorodna dla kobiet. Zmierzamy w kierunku bardziej równego społeczeństwa. Wraz ze wzrostem odsetka kobiet na stanowiskach kierowniczych rośnie ich wpływ na politykę i praktyki, które wpływają na nasze życie.
Głosy kobiet są słyszane bardziej niż kiedykolwiek i wykorzystują je, aby domagać się równości dla siebie i innych. Widzimy to w ruchu #MeToo, który umożliwił kobietom wypowiadanie się na temat molestowania i napaści na tle seksualnym, a także w Marszu Kobiet na Waszyngton, który przyciągnął miliony ludzi z całego świata do protestów przeciwko nierówności płci i innym niesprawiedliwościom – w tym Zakaz imigracji prezydenta Trumpa.
Artykuł dodany przez: MP | Data dodania: 16-06-22